Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

NCMS Athletics

Home > breadcrumbs: NCEMS > breadcrumbs: NCMS Athletics >

Working...

Ajax Loading Image

 

NCMS Track Teams Do Well at OTL Meet

By: Jeremiah Dalrymple

May 16, 2017

Story image 1_0
5911ecf412a8a
Story image 1_1
5911ecf412a8a
Story image 1_2
5911ecf412a8a
Story image 1_3
5911ecf412a8a
Story image 1_4
5911ecf412a8a
Story image 1_5
5911ecf412a8a
Story image 1_6
5911ecf412a8a
Story image 1_7
5911ecf412a8a
Story image 1_8
5911ecf412a8a
Story image 1_9
5911ecf412a8a
Story image 1_10
5911ecf412a8a
Story image 1_11
5911ecf412a8a
Story image 1_12
5911ecf412a8a
Story image 1_13
5911ecf412a8a
Story image 1_14
5911ecf412a8a
Story image 1_15
5911ecf412a8a
Story image 1_16
5911ecf412a8a
Story image 1_17
5911ecf412a8a
Story image 1_18
5911ecf412a8a
Story image 1_19
5911ecf412a8a
Story image 1_20
5911ecf412a8a
Story image 1_21
5911ecf412a8a
Story image 1_22
5911ecf412a8a
Story image 1_23
5911ecf412a8a

        The Nemaha Central Thunder Track Team competed at the OTL track meet in Frankfort on Thursday, May 4. The seventh grade boys and girls both earned 2nd place finishes, while the eighth grade girls also finished 2nd and the eighth grade boys finished 3rd. The teams that attended were Troy, Centralia, Frankfort, Onaga, Wetmore, Axtell, Saints Peter and Paul, and Doniphan West. The results for the track meet are:

 

7th Grade Boys:

100M Hurdles: 2nd Slade Uselton (16.95) 

100M Dash: 5th- Blake Korber  (12.81)

200M Dash: 5th- Blake Korber (28.31)  6th- Slade Uselton (29.17)

400M Dash:  4th- Sam McWilliams (1:06.63) 5th- Blake Korber (1:06.87)

800M Run: 4th- Sam McWilliams (2:43.81) 5th- Marcus Beck (2:45.98)

1600M Run: 5th- Kolby Koch (6:08.82)

4x100M Relay: 3rd- Kolby Koch, Marcus Beck, Kurtis Beck, Mo Hilbert (57.86)

4x200M Relay: 3rd- Messiayah Nolte, Mo Hilbert, Logan Parker, and Slade Uselton (2:04.59)

800M Medley Relay: 3rd- Messiayah Nolte, Mo Hilbert, Kurt Beck, and Marcus Beck (2:08.84)

High Jump: 4th- Marcus Beck (4' 8") 5th- Kurtis Beck (4' 8")

Pole Vault: 5th- Logan Parker (6' 6")

Long Jump: 3rd- Blake Korber (14' 11")

Triple Jump: 1st- Sam McWilliams (33' 5") 5th- Mo Hilbert (28' 9.5")

Shot Put: 3rd- Ryan Lueger (29' 3.5") 4th- Breden Bearce (29' 2.25") 5th- Kaleb Reitz (29' 2")

Discus: 5th- Ryan Lueger (79' 10")

7th Grade Girls:

100M Hurdles: 1st- Taryn Ganstrom (18.22) 2nd- Nadia Padilla (18.95)

400M Dash: 2nd- Taryn Ganstrom (1:06.69)

800M Run: 1st- Taryn Ganstrom (2:47.45) 

1600M Run: 1st-Taryn Ganstrom (6:04.30)

4x100M Relay: 4th- Nadia Padilla, Rachel Schmitz, Taryn Bergman, and Katelyn Ohlsen (1:03.29)

4x200M Relay: 2nd Nadia Padilla, Katelyn Ohlsen, Rachel Schmitz, and Savannah Engelken (2:11.03)

800M Medley Relay: 3rd Nadia Padilla, Taryn Bergman, Rachel Schmitz, and Savannah Engelken (2:21.83)

Long Jump: 2nd- Savannah Engelken (11' 11.5")

Triple Jump: 1st- Savannah Engelken (28' 7.5")

Shot Put: 1st- Katelyn Ohlsen (29' 4")

Discus: 3rd- Taryn Bergman (58' 2.5") 5th- Katelyn Ohlsen (56' 4")

    "We came in pretty nervous, but then we got there and we did pretty good," said Katelyn Ohlsen.

8th Grade Boys:

100M Dash: 5th- Landen Baker (13.55)

400M Dash: 5th- Landen Baker (1:06.80) 6th- Cameron Lewis (1:09.80)

800M Run: 3rd- Dalton Huerter (2:38.80) 5th- Landen Baker (2:41.21)

1600M Run: 5th- Cole Engelken (5:59.02)

3200M Run: 4th- Anthony Gonzalez (13:49.54)  5th- Miles Stueve (13:53.38)

4x100M Relay: 4th- Gage Palic, Landen Baker, Cameron Lewis, and Dalton Huerter (55.58)

4x200M Relay: 4th- Miles Stueve, Anthony Gonzalez, Jacob Macke, and Cole Engelken (2:05.91)

800M Medley Relay:  6th- Miles Stueve, Anthony Gonzalez, Cole Engelken, and Cameron Lewis (2:13.88)

High Jump: 3rd- Cameron Lewis (4' 6") 5th- Evan Schmitz (4' 4")

Pole Vault: 4th- Cole Engelken (7' 0")

Long Jump: 3rd- Dalton Huerter (14' 5")

Triple Jump:  2nd- Dalton Huerter (33' 0") 3rd- Gage Palic (32' 11")

Shot Put:  6th- Wyatt Rusche (31' 1.25")

8th Grade Girls:

100M Hurdles:  1st- Camryn Boykin (17.07) 3rd- Cassidy Corby (18.98)

100M Dash:  1st- Camryn Boykin (13.40)

200M Dash: 3rd- Camryn Boykin (29.71) 4th- Hannah Macke (29.90)

400M Dash: 3rd- Hannah Buessing (1:12.07)

800M Run: 1st- Hannah Macke (2:38.34) 5th- Ashlyn Steinlage (3:05.62)

1600M Run:  1st- Hannah Macke (6:03.17)

4x100M Relay:  2nd- Nyah Heinen, Hannah Buessing, Kari Heideman, and Riley Rottinghaus (1:04.03)

4x200M Relay: 2nd- Nyah Heinen, Cassidy Corby, Ashlyn Steinlage, and Riley Rottinghaus (2:11.66)

800M Medley Relay:  3rd- Nyah Heinen, Kari Heideman, Riley Rottinghaus, and Hannah Buessing (2:17.17)

High Jump:  2nd- Riley Rottinghaus (4' 4")

Long Jump:  1st- Camryn Boykin (13' 10")

Triple Jump: 2nd- Hannah Macke (29' 10.5") Cassidy Corby (28' 4.5")

Discus:  3rd- Kari Heideman (71' 3.5")

    "It was a great way to end the season," said Landen Baker.

Story image 1_0
5911ecf412a8a
Story image 1_1
5911ecf412a8a
Story image 1_2
5911ecf412a8a
Story image 1_3
5911ecf412a8a
Story image 1_4
5911ecf412a8a
Story image 1_5
5911ecf412a8a
Story image 1_6
5911ecf412a8a
Story image 1_7
5911ecf412a8a
Story image 1_8
5911ecf412a8a
Story image 1_9
5911ecf412a8a
Story image 1_10
5911ecf412a8a
Story image 1_11
5911ecf412a8a
Story image 1_12
5911ecf412a8a
Story image 1_13
5911ecf412a8a
Story image 1_14
5911ecf412a8a
Story image 1_15
5911ecf412a8a
Story image 1_16
5911ecf412a8a
Story image 1_17
5911ecf412a8a
Story image 1_18
5911ecf412a8a
Story image 1_19
5911ecf412a8a
Story image 1_20
5911ecf412a8a
Story image 1_21
5911ecf412a8a
Story image 1_22
5911ecf412a8a
Story image 1_23
5911ecf412a8a

 

 

 

 

 

 

 

 

Back To Top