Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

NCMS Athletics

Home > breadcrumbs: NCEMS > breadcrumbs: NCMS Athletics >

Working...

Ajax Loading Image

 

NCEMS Hosts Track Meet

By: Jonathan Ross

May 08, 2017

Story image 1_0
58f8e269188c0
Story image 1_1
58f8e269188c0
Story image 1_2
58f8e269188c0
Story image 1_3
58f8e269188c0
Story image 1_4
58f8e269188c0
Story image 1_5
58f8e269188c0
Story image 1_6
58f8e269188c0
Story image 1_7
58f8e269188c0
Story image 1_8
58f8e269188c0
Story image 1_9
58f8e269188c0
Story image 1_10
58f8e269188c0
Story image 1_11
58f8e269188c0
Story image 1_12
58f8e269188c0
Story image 1_13
58f8e269188c0
Story image 1_14
58f8e269188c0
Story image 1_15
58f8e269188c0
Story image 1_16
58f8e269188c0
Story image 1_17
58f8e269188c0
Story image 1_18
58f8e269188c0
Story image 1_19
58f8e269188c0
Story image 1_20
58f8e269188c0
Story image 1_21
58f8e269188c0
Story image 1_22
58f8e269188c0
Story image 1_23
58f8e269188c0

    On a windy afternoon on Monday, April 24, the Nemaha Valley Middle School hosted a track meet.  The teams that attended the track meet were Hiawatha, Axtell, SPPS, Wetmore, Everest, and Troy.  The 7th grade girls finished second and the seventh grade boys finished first.  In the eighth grade division, the girls and boys both finished second place.  The results of the meet were as follows:

7th grade girls:

100M Hurdles: 2nd- Nadia Padilla (18.93), Taryn Ganstrom (18.99)

400M Dash: 1st- Taryn Ganstrom (1:09.21)

800M Run: 1st- Taryn Ganstrom (2:50.40)

1600M Run:  1st- Taryn Ganstrom (6:15.11)

4 x 100M Relay: 4th- Rachel Schmitz, Taryn Bergman, Katelyn Ohlsen, Nadia Padilla (1:04.40)

4 x 200M Relay: 2nd- Rachel Schmitz, Katelyn Ohlsen, Nadia Padilla, Savannah Engelken (2:13.96)

800M Medley Relay: 3rd- Rachel Schmitz, Savannah Engelken, Nadia Padilla, Taryn Bergman (2:21.55)

Discus: 2nd- Katelyn Ohlsen (61' 02") 3rd- Taryn Bergman (54' 0")

Shot Put: 1st- Katelyn Ohlsen (28' 02")

Triple Jump: 1st- Savannah Engelken (27' 9.50")

Long Jump: 2nd- Savannah Engelken (12' 9.75")

 

The 7th grade boys results:

100M Hurdles:  2nd- Slade Uselton (17.78)

100M Dash:  2nd- Blake Korber (12.82), 4th- Sam McWilliams (13.64)

200M Dash:  2nd- Blake Korber (27.52), 3rd- Slade Uselton (28.93)

400M Dash:  2nd- Blake Korber (1:08.08)

800M Run: 2nd- Sam McWilliams  (2:43.08), 3rd- Marcus Beck (2:46.17), 6th- Messiayah Nolte (2:51.74)

1600M Run: 4th- Kolby Koch (6:13.02)

4x100M Relay: 2nd- Marcus Beck, Kurtis Beck, Kolby Koch, Mo Hilbert  (1:00.30)

4x200M Relay: 1st- Messiayah Nolte, Mo Hilbert, Slade Uselton, Logan Parker  (2:07.84)

800M Medley Relay: 1st- Messiayah Nolte, Mo Hilbert, Kurtis Beck, Marcus Beck (2:14.11)

Discus: 1st- Kaleb Reitz (84' 04")  3rd- Ryan Lueger (74' 9")

Shot Put: 2nd- Kaleb Reitz (31' 8"), 6th- Ryan Lueger (29' 2")

Pole Vault: 1st- Logan Parker (6' 0"), 2nd- Messiayah Nolte (5' 6") 4th- Ryan Lueger (5' 0")

High Jump:  3rd- Kurtis Beck (4' 6"), 4th- Marcus Beck (4' 6")

Triple Jump: 1st- Sam McWilliams, 5th- Mo Hilbert (28' 7.5")

Long Jump: 1st- Blake Korber (15' 5"), 3rd- Slade Uselton (14' 8"), 6th-Kurtis Beck (14' 2.5")

 

"The wind was a battle, but we made it through it," said Sam McWilliams.

 

 

The 8th grade girls results:

100M Hurdles: 1st- Camryn Boykin (17.24) 3rd- Cassidy Corby(18.93)

100M Dash:  1st Camryn Boykin (13.34)

200M Dash:  1st- Hannah Macke (28.90), 4th- Camryn Boykin (30.52)

800M Run: 1st- Hannah Macke (2:52.40)

1600M Run:  1st- Hannah Macke (6:25.40)

4x100M Relay: 2nd- Kari Heideman, Riley Rottinghaus, Nyah Heinen, Cassidy Corby (1:01.58)

4x200M Relay: 4th- Messiayah Nolte, Mo Hilbert, Ryan Lueger, Logan Parker  (2:17)

800M Medley Relay: 1st- Kari Heideman, Riley Rottinghaus, Nyah Heinen, Cassidy Corby (2:18.49)

Discus: 2nd- Kari Heideman (61' 04")

Shot Put: 5th- Kari Heideman (27' 04")

High Jump:  1st- Riley Rottinghaus (4' 4")

Triple Jump: 1st- Hannah Macke (32' 11") 3rd- Cassidy Corby (29' 04")

Long Jump: 1st- Camryn Boykin (14' 11"), 4th- Nyah Heinen (13' 6.25")

 

"It was a good last track meet as a middle school athlete," said Camryn Boykin.

 

 

The 8th grade boys results:

200M Dash: 6th- Gage Palic (29.05)

400M Dash:  3rd- Landen Baker (1:06.52), Cameron Lewis (1:09.42)

800M Run: 6th- Anthony Gonzalez (2:54.20)

1600M Run:  3rd- Cole Engelken (6:09.27), 6th- Evan Schmitz (6:48.61)

3200M Run: 4th- Anthony Gonzalez (14:05.27), 5th- Miles Stueve (16:08.52)

4x100M Relay: 4th- Landen Baker, Gage Palic, Cameron Lewis, Dalton Huerter (56.78)

4x200M Relay: 1st- Miles Stueve, Jacob Macke, Anthony Gonzalez, Cole Engelken (2:05.95)

800M Medley Relay: 2nd- Mile Stueve, Jacob Make, Cole Engelken, Cameron Lewis (2:06.71)

Discus: 4th- Brady Stallbaumer (86' 7")

Shot Put: 6th- Jacob Macke (33' 10.5")

Pole Vault: 1st- Cole Engelken (6' 6")

High Jump: 3rd- Cameron Lewis (4' 8") 

Triple Jump: 1st- Gage Palic (35' 4.5"), 2nd- Dalton Huerter (34' 6")

Long Jump: 4th- Dalton Huerter (16' 6.75")

 

 

Story image 1_0
58f8e269188c0
Story image 1_1
58f8e269188c0
Story image 1_2
58f8e269188c0
Story image 1_3
58f8e269188c0
Story image 1_4
58f8e269188c0
Story image 1_5
58f8e269188c0
Story image 1_6
58f8e269188c0
Story image 1_7
58f8e269188c0
Story image 1_8
58f8e269188c0
Story image 1_9
58f8e269188c0
Story image 1_10
58f8e269188c0
Story image 1_11
58f8e269188c0
Story image 1_12
58f8e269188c0
Story image 1_13
58f8e269188c0
Story image 1_14
58f8e269188c0
Story image 1_15
58f8e269188c0
Story image 1_16
58f8e269188c0
Story image 1_17
58f8e269188c0
Story image 1_18
58f8e269188c0
Story image 1_19
58f8e269188c0
Story image 1_20
58f8e269188c0
Story image 1_21
58f8e269188c0
Story image 1_22
58f8e269188c0
Story image 1_23
58f8e269188c0

Back To Top